Kars Ticaret Borsası
+90 (474) 212 0764
Karkas İnek 23,00 24,00 Karkas Dana 26,60 28,50 Canlı Kasaplık D. 16,60 17,80 Canlı Düve Kg 16,20 17,00 Canlı İnek Kg 11,20 12,50 Canlı Dana Kg 21,50 23,00 Mısır ... ... Yulaf ... ... Arpa 0,80 0,92 Buğday 0,90 0,90

BAŞKAN İSMET ÇELİK TARIM VE HAYVANCILIĞIN SORUNLARINI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ BAKAN SN FAKIBABA´YA SUNDU

BAŞKAN İSMET ÇELİK TARIM VE HAYVANCILIĞIN SORUNLARINI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ BAKAN SN FAKIBABA´YA SUNDU

 KARS İLİ GIDA TARIM VE HAYVANCILIK SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sn Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA’nın Kars İlinde yapacağı toplantıda masaya yatırılması gereken Kars İlimizin Gıda Tarım ve Hayvancılığı açısından yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri aşağıda belirtilmiş ve ilginize sunulmuştur.


Sorun 1: Hayvancılıkta Kars Pilot Bölge ilan edilmeli;
Çözüm Önerisi 1: Kars ili ekonomisin %80’ni hayvancılığa bağlıdır.Yeterince desteklenirse istihdam artar, işsizlik azalır ve göç durma noktasına gelir.Kars ili hayvancılığın önemli merkezlerinden biridir, gereken desteğin verilmesini talep ediyoruz.

Sorun2: Organize Hayvancılık Bölgesinin eksikliklerinin giderilerek bir an önce tamamlanması;
Çözüm Önerisi 2: Kars ili Organize Hayvancılık Bölgesinin yapımı Hükümetimizin destekleriyle geçen yıl başlamıştır. Çalışmaların hızlandırılması ve bir an önce Kars halkının hizmetine açılmasını talep etmekteyiz. Yapılacak olan modern ahırlar Avrupa birliği standartlarına uygun yapılmalı ve faaliyete geçirilmelidir.Proje bittikten sonra şehir merkezindeki ahırlar görüntü ve çevre kirliliğine neden olduğu için yeni yapılan Organize Hayvancılık Bölgesine taşınmalıdır.Bunun yanında köylerdeki mevcut ahırlarda yeniden dizayn edilmeli hayvancılığa daha elverişli hale getirilmelidir.

Sorun3: Kayıt dışı hayvancılık;
Çözüm Önerisi 3: İlimizdeki hayvancılık sektöründe ki kayıt dışı ticaret haksız rekabete neden olmaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Maliye ve Ticaret Borsası ortak mutabakat varmalı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü sevki yapılacak hayvanlardan Alım-satım belgesi ve Borsa tescili alınacak önlemlerle ve sık denetimlerle bu konuya müdahale edilmesini talep etmekteyiz.

Sorun 4: Süt sığırcılığında gerekli desteklerin verilmemesi;
Çözüm Önerisi 4 : İlimizde 50 den fazla fabrika ve bir çok mandıra bulunmaktadır.Ancak sütün yeterince üretilmemesinden tam kapasite ile çalışamamaktadır.Köylerde süt yetiştiriciliği kooperatifleri kurulmalı Simental, Montofon ve kültür ırkları çeşitliliği yöreden tedarik edilerek, hak eden işletmelere 25 büyük baş sığırı %50 teşvikli verilmeli ve verilen hayvanların pasaportlarına 5 yıl satılamaz ibaresi konulmalıdır. Genç dişi hayvanların kesiminin yasaklanması üretimi büyük ölçüde arttıracaktır.

Sorun 5: Gerekli olan yem desteğinin verilmiyor oluşu;
Çözüm önerisi 5: Hava şartlarının kurak geçmesinden dolayı saman ve ot fiyatları 70-80 kuruş, yem kg fiyatları 1.5 TL’dir.Yem fiyatlarının pahalı oluşu ilimiz kış şartlarında üreticiyi büyük ölçüde sıkıntıya sokmaktadır.Üretimin devamı ve mevcut olan damızlık hayvanların kesiminin önlenmesi için Hükümetimizden beklentimiz işletmelere yem desteği verilmesidir.Hayvancılık damızlık hayvan başına yıllık 1000 TL verilerek desteklenmelidir.Kaba yem üretimi maliyetlerinin düşürülmesi için çiftçiye mazot indirimli verilerek desteklenmelidir.

Sorun 6: İlimizdeki küçük baş hayvan varlığının her geçen güz azalıyor oluşu;
Çözüm Önerisi 6: İlimizdeki küçük baş hayvan varlığı her geçen güz azalmaktadır. Küçük baş hayvanların üretimi yeterli düzeye getirilmesi için %50 destekli olarak hak eden işletmelere 100 adet koyun-keçi teşvikleri verilerek gerekli desteğin verilmesini talep etmekteyiz.

Sorun 7: Üreticinin tarımda ve hayvancılıkta gereken bilgiye sahip olmayışı;
Çözüm Önerisi 7: . Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğümüz hangi havzada hangi bitkinin daha iyi yetişeceğini tespit edip üreticiyi gerekli eğitimlerle bilgilendirmeli ve üretime yönlendirmelidir. Hayvan hastalıklarında gerekli denetimler arttırılmalı ve üretici eğitilmelidir.

Sorun 8: Toprak Mahsulleri Ofisinde ekimlik tohum çeşitliliğinin olmaması;
Çözüm önerisi 8: İlimizdeki Toprak Mahsulleri Ofisi sadece fındık ve pirinç satmaktadır. Üretilen tohumların alımına başlamalı ve çiftçiye daha fazla tohum seçeneği sunarak üretim çeşitliliğine katkı sağlamalıdır.

Sorun 9: Arıcılığa gereken önemin verilmemesi;
Çözüm Önerisi 9: Arıcılıkta bölgemize ait Kafkas Arı ırkı mevcuttur. Organik bal üretimi arttırılarak gerekli üretim kapasitesine ulaşması için arıcılık işletmesi sorunları çözülmeli ve desteklenmelidir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sn Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA’nın katılımı ile ilimizde yapılan bu toplantının yararlı olacağını temenni ediyorum. Bizler Karsımızın ve Ülkemizin kalkınması için Kars Ticaret Borsası olarak elimizden geleni yapmaya hazırız.Doğru hedeflerle ve uygun politikalarla Tarım ve Hayvancılık Ülkemizde ve ilimizde istenilen seviyeye getirilebilir.
Saygılarımla.
Kars Ticaret Borsası
Yönetim Kurulu Başkanı
İsmet ÇELİKkarstb